Currency Exchange – The Value of a Dollar

Foreign Paper Money 2

From my wonderful Guest Blogger Carissa Yfantis-

Before a recent trip to Grand Cayman (for vacation, not to visit our hidden millions), my husband and I were lamenting the fact that their money is worth more than the US dollar and that everything would be more expensive. We explained to our daughter that the Cayman dollar was worth $1.20 for every one US dollar, and that each time we purchased something, we would be paying 20 cents more. We told her that if we exchanged one US dollar for Cayman money, we only get back 80 cents. She didn’t think this was quite fair, but she didn’t appear to be overly concerned. We didn’t tell her that sometimes you have to pay an exchange fee in addition to the conversion. A discussion for another day.

Grand Cayman accepts US dollars, and most things are priced in Cayman and US dollars to make things easier for the sun addled tourists. We did not exchange money since it isn’t necessary, but looking back, I wish we had exchanged a few dollars. Physically handing over one dollar and receiving only 80 cents back would have been an amazing authentic experience for our daughter.

Even without actually exchanging money, she had some valuable authentic experiences. When we ate at restaurants, she saw both prices on the menus. She was shocked when her chicken tenders were $14 Cayman and $16.80 US and when her spaghetti was $15 Cayman and $18 US. Now things were getting personal, but not personal enough. We were paying for her food, so this “unfair” pricing didn’t have any impact. However, when we went to the resort gift shop on our last day, the exchange rate became real. We gave her a budget of $20 US, but reminded her about the 20 cent deduction per dollar. This left her with about $17 Cayman to spend. She was less than thrilled with the automatic $3 deduction from her spending limit, but when in Cayman… She chose a Christmas ornament that was $10 Cayman and keychain that was $4 Cayman (every tween needs at least 15 keychains to hang off their backpack-with no actual keys on them.) She had to leave behind the $5 magnet (that would have ended up lost in a desk drawer for all eternity). She advised us that in the future we should pick a place where their money is worth less than ours. We advised her that next time we could leave her home!

Music – The Ultimate Math Activity

IMG_20180901_175344

I was inspired to write this post by these happy, beautiful faces in a photo I recently took.

This is not a project in the traditional sense of the word.  This is an authentic life activity. If your child shows any interest in music, encourage this!

Research shows that an involvement in music greatly improves a child’s ability with math.  Reading music is in actuality a mathematical experience.  On top of that, children who are involved in a musical group have social contacts, acceptance, peers…

And, students who are involved in a high school group or organization do better in school.  Let’s be honest, being a teenager is awkward, so having a group to “belong” to makes a huge difference.

*A message to Mr. Dave Shepard, Director Hollywood Hills High School Spartan Marching Band:  I know you are most likely no longer with us, but wanted to thank you. (Maybe there is internet in heaven.) When an overweight, overwhelmed freshman with low self-esteem walked up to you after the first day of ninth-grade band and told you she wasn’t good enough to be in that class, you asked her what kind of grades she got.  When she replied A’s, you quietly told her to go sit back down.  With that simple response you changed her life.

Measurement, Money, and Chemistry

Written by my new and amazing Guest Blogger – Carissa Yfantis.  Carissa has a Master’s in Education and is a Master Parent.  I am honored that she will be contributing to this blog.

IMG_20180901_113252

When making slime became popular, my daughter asked to make some at home. She told me that she needed white glue, Borax, laundry detergent, and food coloring to make two different slime recipes. My initial thought was absolutely not! I could already see the sandy Borax all over my floor, stained chair cushions, sticky glue handprints on my furniture, and detergent spilled everywhere. Knowing my penchant for cleanliness, my daughter quickly added that she could make it in our basement and she promised to be very careful. I put aside visions of myself sweeping up Borax and agreed to let her make it. As a former educator, I knew this would be a great authentic learning experience. Of course, I didn’t share that with my daughter!

When we arrived at the store to purchase the ingredients, I stood back and let her shop using one of her birthday gift cards. Spending the least amount of money possible was suddenly very important to her since she was paying! When she checked the recipe using Borax, she saw that it it needed 1⁄2 cup of white glue. However, the glue bottles were labeled in ounces. I told her we needed to convert the units. She already knew there were 8 ounces in one cup, so she halved it to find that 1⁄2 cup was 4 ounces. She “did math” without realizing it! The recipe also needed 1 teaspoon of Borax. Upon finding it in a 4 pound box, she happily stated that it was enough to make slime forever! At this point I had to hold onto the cart because I suddenly felt faint. The words forever and slime should never be in the same sentence.

To make slime using laundry detergent (which is also labeled in ounces), the recipe called for 1⁄4 cup. At first she picked up a very large bottle. When I reminded her to check the recipe, she figured out that she only needed 2 ounces of detergent. This enabled her to buy the smallest (and cheapest!) one. More authentic learning. This recipe also needed 1⁄2 cup of glue, so 8 ounces was needed in order to make both recipes. I advised her to check the price of the 4 ounce bottle and the 7.6 ounce bottle. She figured out that the larger bottle was less money than two 4 ounce bottles, so she chose the 7.6 ounce bottle instead. She said it was close enough to 8 ounces. So frugal with her own money. And more hidden math!

Upon returning from the store, I asked my daughter how the ingredients actually became slime. She had no idea. Neither did I – it’s been a long time since my high school chemistry class. I seized this teachable moment and quickly (very quickly – I didn’t want to lose my audience) looked up how slime forms. Basically the glue is a polymer and the Borax and detergent are activators. When they mix, a reaction occurs that causes the molecules in the glue to become tangled and create a slimy substance. Quick authentic chemistry lesson!

To make the Borax slime, she carefully measured each ingredient (“doing math” again), followed the directions, and was quite excited when slime formed! It actually was pretty cool! Then she followed the recipe for the laundry detergent slime. She liked the consistency of the detergent slime better because it was softer and more stretchy. I liked it better because we were able to relegate the sandy Borax to a dark corner of the basement.

Over the next few months, my basement became a slime factory and my daughter and her friends became expert slime makers. They learned how to alter the consistency of the slime by experimenting with different amounts of each ingredient and recorded the recipes they liked. They also made the equally important discovery that some combinations did not make good slime. They modified recipes to make larger or smaller batches and created various hues with the food coloring. Making slime provided authentic learning experiences with basic measurement, a tiny bit of finance, and a bit of elementary chemistry. My daughter had hours of fun and never realized she was learning! And I never told her!

Party Planning – Teaching Budgeting

Scan 8 (1)

A great authentic way for children to learn about budgeting – give them a budget for their birthday party or other special event.  It is truly amazing to watch what happens when children have a budget to work with.  Not only is this great math practice, but whining ends, creativity increases, and kids end up having pride and ownership over their own special day.  Win Win!

Authentic Teaching – Grocery Store Math/Budgeting

IMG_20180801_082331

Children often want certain items at the grocery store (ok make that usually/always).  If treats are in the family budget, younger children can be given a number of items that they can pick (one is absolutely fine and appropriate).  If a package of treats is purchased, they can be counted, and agreed to be consumed one day at a time, or shared with family members (again counted to make sure there are enough).  Older children can be given a monetary amount that they can spend.  And even with young children it is never too early to explain what a budget is, and what can and can not be included in the family budget – another authentic way to reinforce math concepts.

Authentic Teaching – Grocery Store Math/Estimation

IMG_20180730_182857

Estimation is often a tricky concept for kids to grasp.  Estimating what the total will be at the grocery store is a great authentic way to reinforce this concept.  Kids can start with estimating at $2.00 per item.  (This is also great practice for younger children to count by twos.)  This can be refined to adding more dollars for more expensive items and eventually rounding up or down to the nearest dollar.

*My grandmother taught me to do this using $0.50 per item…I guess we can teach inflation using this activity also!